Two radio antennas separated by d = 270 m as shown in the figure below simultane
ID: 3161814 • Letter: T
Question
Two radio antennas separated by d = 270 m as shown in the figure below simultaneously broadcast identical signals at the same wavelength. A car travels due north along a straight line at position x = 1 160 m from the center point between the antennas, and its radio receives the signals. Note: Do not use the small-angle approximation in this problem.
(a) If the car is at the position of the second maximum after that at point O when it has traveled a distance y = 400 m northward, what is the wavelength of the signals?
________ m
(b) How much farther must the car travel from this position to encounter the next minimum in reception?
_____ m
Explanation / Answer
a) m = 2
tan theta = 400 / 1160 = 0.344
theta = 19.0 deg
d sin theta = m lambda
lambda = d sin theta / 2 = 270 * sin 19 / 2 = 43.95 m
-------------------------------------------------
d sin theta = (m + 1/2) lambda
d sin theta = 5/2 * lambda
sin theta = 5 lambda / 2 d = 5 * 43.95 / 2 * 270 = 0.407
theta = 24 deg
tan theta = ymin / 1160 = tan 24
ymin = 516 m
car travel from this position to encounter the next minimum in reception 516 - 400 = 116 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.