Two radio antennas separated by d = 270 m as shown in the figure below simultane
ID: 1401661 • Letter: T
Question
Two radio antennas separated by d = 270 m as shown in the figure below simultaneously broadcast identical signals at the same wavelength. A car travels due north along a straight line at position x = 1 430 m from the center point between the antennas, and its radio receives the signals. Note: Do not use the small-angle approximation in this problem.
(a) If the car is at the position of the second maximum after that at point O when it has traveled a distance y = 400 m northward, what is the wavelength of the signals?
m
(b) How much farther must the car travel from this position to encounter the next minimum in reception?
m
Explanation / Answer
path differenece P=dsin thetha
=dsin(arctan(400/1430))
=dsin(15.58)
=270 sin(15.58)
=72.5m
P = 2(second maximum)
72.5=2
72.5/2=
36.25m=--answer to a
b) dsinthetha=(2+0.5)
=2.5*36.25
=90.6
thetha=arcsin(90.6/270)
=19.4 degrees
so y=Ltan thetha
y=1430tan (19.4)
y=503.58
delta y=503.48-400
=103.48m--answer for part b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.