Two circular metal discs each of 1.80 cm. diameter are spaced 0.55 mm apart to c
ID: 1382585 • Letter: T
Question
Two circular metal discs each of 1.80 cm. diameter are spaced 0.55 mm apart to create a capacitor.
(1)What is the capacitance of this capacitor? If this capacitor is connected in series to a 25V battery, (b)What magnitude charge develops on each plate of the capacitor? While the battery remains connected, the plates are pulled apart until the separation between the plates in 1.20mm. (HINT: Think about whether it will remain constant in this scenario) (c)What is the capacitance now? (d) What potential difference is between the plates? (e)What charge develops on each plate of the capacitor?
2) Now the battery is disconnected and then the plates magically shrink from 1.80cm to 1.00cm.a)what is the capacitance now? b) what potential difference develops between the plates? c) what charge develops on each plate?d) what is the magnitude of E field?... I am done with part 1...just need help with part 2.. Thanks
Explanation / Answer
1)
a)
C = A*epsilon/d
C = pi*(0.009^2) * 8.854 *10^-12/.55 *10^-3
C = 4.09 *10^-12 F
the capacitance is 4.09 *10^-12 F
b)
Q = CV
Q = 4.09 *10^-12 * 25
Q = 1.024 *10^-10 C
c)
for d = 1.2 mm
C = pi*(0.009^2) * 8.854 *10^-12/1.2 *10^-3
C = 1.88 *10^-12 F
new capacitance is 1.88 *10^-12 F
d)
as the battery is conected ,
V = 25 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.