Two children, with masses m 1 = 32.0 kg and m 2 = 44.0 kg, are swinging on a tir
ID: 1795392 • Letter: T
Question
Two children, with masses
m1 = 32.0 kg
and
m2 = 44.0 kg,
are swinging on a tire swing attached to a tree overhanging a pond. The mass of the tire is negligible. At the lowest point of the swinging motion, the tension in each of the three vertical
4.45-m-long
chains supporting the swing is
320 N.
(a) What is the speed of the children at the lowest point of the swinging motion?
m/s
(b) What is the force exerted on each child by the tire at the lowest point of the swinging motion? (Enter the magnitude.)
Explanation / Answer
given m1 = 32 kg
m2 = 44 kg
l = 4.45 m
T in each rope = 320 N
number of roped = n = 3
a. speed of the swing at its lowest point = v
from force balance
(m1 + m2)v^2/l + (m1 + m2)g = 3T
hence
v = 3.54 m/s
b. force exerted by the tyre on the child = Fn1, Fn2
Fn1 = m1v^2/l + mg = 404.0348764 N
Fn2 = m2v^2/l + m2g = 555.547955 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.