A thin, light string is wrapped around the rim of a 3.65kg solid uniform disk th
ID: 1382630 • Letter: A
Question
A thin, light string is wrapped around the rim of a 3.65kg solid uniform disk that is 33.0cm in diameter. A person pulls on the string with a constant force of 96.00N tangent to the disk, as shown in the figure below. The disk is not attached to anything and is free to move and turn.
Part A
Find the angular acceleration of the disk about its center of mass.
? = _____ rad/s2
Part B
Find the linear acceleration of its center of mass.
a = ______ m/s^2
Part C
If the disk is replaced by a hollow thin-walled cylinder of the same mass and diameter, what will be the angular acceleration of the disk about its center of mass?
? =_____ rad/s2
Part D
If the disk is replaced by a hollow thin-walled cylinder of the same mass and diameter, what will be the linear acceleration of its center of mass?
a =______ m/s2
? =_____ rad/s2
Part D
If the disk is replaced by a hollow thin-walled cylinder of the same mass and diameter, what will be the linear acceleration of its center of mass?
a =______ m/s2
Explanation / Answer
m = 3.65 kg, radius r = 0.165 m, F = 96 N
moment of inertia I = mr2/2
a) ? = F*r = I?
?? = Fr/I = 2F/(mr) = 318.8 rad/s2
b) F = ma,
?a = F/m = 26.3 m/s2
c) I' = mr2
? = Fr/I' = F/(mr) = 159.4 rad/s2
d) a = F/m = 26.3 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.