A thin, light horizontal string is wrapped around the rim of a 4.00-kg solid uni
ID: 1472885 • Letter: A
Question
A thin, light horizontal string is wrapped around the rim of a 4.00-kg solid uniform disk that is 30.0 cm in diameter. A box is connected to the right end of the string and moves to the right along the ground horizontally with no friction. The box is subjected to a horizontal force of magnitude F =100. 0 N parallel to the ground. The box has mass m = 1.00 kg. The disk is rotates clockwise about a fixed axis attached to a steel structure bolted to the ground: (a)What is a, the linear acceleration magnitude the box? (b) What is the tension T in the string? (c)If the disk is replaced with a hollow thin walled cylinder of the same mass, and diameter, what will be the acceleration in part (a)?
Explanation / Answer
for box
Fnet = m*a
F - T = m*a
T = F - ma...................(1)
for disk
net torque = I*alpha
T*R = I*alpha............(2)
angular acceleration = alpha = a/R
a = linear acceleration
I = moment of inertia = (1/2)*M*R^2
from 1 & 2
(F - m*a)*R = (1/2)*M*R^2*a/R
(F - m*a) = (1/2)*M*a
(100-(1*a)) = (1/2)*4*a
acceleration = a = 33.33 m/s^2
b)
T = F- ma = 100-(1*33.33) = 66.67 N
c)
for hollow thin walled cylinder I = M*R^2
from 1 & 2
(F - m*a)*R = M*R^2*a/R
(F - m*a) = M*a
(100-(1*a)) = 4*a
a = 20 m/s^2 <<-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.