A 4.0-cm tall object is placed 70.0 cm from a diverging lens having a focal leng
ID: 1382770 • Letter: A
Question
A 4.0-cm tall object is placed 70.0 cm from a diverging lens having a focal length of magnitude 35.0 cm. What are the nature and location of the image? The image is
virtual, 4.0 cm tall, and 20 cm from the lens on the side opposite the object. virtual, 2.0 cm tall, and 10 cm from the lens on the side opposite the object. virtual, 1.3 cm tall, and 23.3 cm from the lens on the same side of the object. real, 1.3 cm tall, and 23.3 cm from the lens on the same side of the object. real, 4.0 cm tall, and 20 cm from the lens on the side opposite the object.Explanation / Answer
Option 3) virtual, 1.3 cm tall, and 23.3 cm from the lens on the same side of the object. is the correct answer
here is the explanation.
Given
object distance, u = 70 cm
focal length, f = -35 cm (for diverging lense f is negiative)
let v is object distance.
Apply
1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-35) - 1/70
v = -23.3 cm (image distance)
here the image is virtual.
maginification, m = -v/u
= -(-23.3)/70
= 0.3333
image height = m*object height
= 0.333*4
= 1.33 cm
so,
Option 3) virtual, 1.3 cm tall, and 23.3 cm from the lens on the same side of the object.
is the correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.