A 4.0-Kg particle is moving with a velocity 20.0 m/s in the +xdirection when it
ID: 1670528 • Letter: A
Question
A 4.0-Kg particle is moving with a velocity 20.0 m/s in the +xdirection when it is at position x=1.0 For x>1.0 m, the particleexperiences a single force F= (-x)i, where =36.0N and =52.0 N/m. Determine (A) the work done by the force on the particle as it movesfrom x=1.0m to x=5.0m. (B) the velocity of the particle at x=5.0 m. (C) the position along the +x axis where the velocity of theparticle equals zero. A 4.0-Kg particle is moving with a velocity 20.0 m/s in the +xdirection when it is at position x=1.0 For x>1.0 m, the particleexperiences a single force F= (-x)i, where =36.0N and =52.0 N/m. Determine (A) the work done by the force on the particle as it movesfrom x=1.0m to x=5.0m. (B) the velocity of the particle at x=5.0 m. (C) the position along the +x axis where the velocity of theparticle equals zero.Explanation / Answer
Given that F = [ -x ] i = [ 36.0 - 52.0 x ] i (a) Workdone = integral [ F.ds] = 4 -12 = 4 * 36 - 12 * 52 = - 480 J (b) a = [ - x ] i / m dv / dt = [ -x ] i / m dv = [ - x] i dt / m integrating both sides we get v = [ 36 -52x ] i t / 4 at x = 5 , we have v = - 56t i (c) v = - 56t i ==> dx / dt = - 56t i ==> x = - 28t2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.