Determine the amount of thermal energy provided by heating to raise the temperat
ID: 1383589 • Letter: D
Question
Determine the amount of thermal energy provided by heating to raise the temperature of 0.50 kg of water by 10 ?C. The specific heat of water c = 4180 J/kg??C. Then determine the amount of thermal energy provided by heating to raise the temperature of 0.50 kg of ethanol by 10 ?C. The specific heat of ethanol c = 2480 J/kg??C. Also determine the amount of thermal energy provided by heating to raise the temperature of 0.50 kg of iron by 10 ?C. The specific heat of iron c = 450 J/kg??C.
Express your answers to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
For Water
Amount of thermal energy required is Q = m*S*dT = 0.5*4180*10 = 20900 J
For Ethanol
Amount of thermal energy required is Q = m*S*dT = 0.5*2480*10 = 12400 J
For Iron
Amount of thermal energy required is Q = m*S*dT = 0.5*450*10 = 2250 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.