Show your work and include units with your answers for full credit. A helium bal
ID: 1384655 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
A) Given that no.of moles n = 0.15
Temparature T = 19+273 = 292 K
Pressure P= 1 atm
R is universal gas constant = 8.205 *10^-5 atm.m^2.K^-1.mol^-1
from ideal gas equation P*V = n*R*T
Volume V = n*R*T/P = (0.15*8.205*10^-5*292)/(1)= 0.00359 m^3
but V = (4/3)*pi*r^3 = 0.00359
r^3 = 0.00359*3/(4*3.142) = 0.000856
r = (0.000856)^(1/3) = 0.0949 m
radius r= 0.0949 m
diameter d = 2*r = 2*0.0949 = 0.1898 m = 18.98 cm
B) No.of atoms are 0.15*6.022*10^23 = 9.033e+22 atoms
C) if pressure remains constant
V1/T1 = V2/T2
[(4/3)*pi(D1/2)^3]/T1 = [(4/3)*pi(D2/2)^3]/T2
D1^3/T1 = D2^3/T2
but D2 = 18.98-1 = 17.98 cm
D1 = 18.98 cm
T1 = 19+273 = 292 K
T2 = (D2/D1)^3*T1
T2 = (17.98/18.98)^3*292 = 248.23 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.