Show your work and include units with your answers for full credit. 150 g of col
ID: 1385474 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
a)
Swater = 4.186 J /gm*K
heat gained = m*S*del T
heat gained = 150 * 4.186 * (10 - 3)
heat gained = 4395.3 J
the heat gained by the lemonade is 4395.3 J
b)
heat lost by glass = heat gained by the glass
heat lost by glass = 4395.3 J
heat lost by glass is 4395.3 J
c)
Now, as heat lost by glass = m * Sglass * del T
4395.3 = m*0.840 * (75 -10 )
m = 80.5 gm
the mass of glass is 80.5 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.