An L-C circuit has an inductance of 0.430H and a capacitance of 0.26.nF. During
ID: 1385455 • Letter: A
Question
An L-C circuit has an inductance of 0.430H and a capacitance of 0.26.nF. During the current oscillations, the maximum current in the inductor is 1.60A. This applet demonstrates how the energy of an L-C oscillator moves back and fourth between the capacitor and inductor. This is analogous to the way in which the energy of a simple harmonic oscillator moves back and fourth between kinetic and potential energy. If you make the resistance nnonzero, then some of the energy will be dissipated over time, similar to the case of a simple harmonic oscillator with friction or drag forces.Explanation / Answer
The capacitor reaches peak voltage twice during one cycle. There are w/(2?) cycles per second, so the capacitor stores the peak energy w/? times per second,
so we will find w
w=1/undrt(LC)
=1/undrt(0.430*0.260*10^-9)
=1/undrt(0.11*10^-9)
=1/1.04*10^-5
=0.96153*10^5
w/?
0.96153*10^5/3.14
=0.306*10^5
=3.06*10^4 s^-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.