An L-R-C series circuit L = 0.115 H , R = 239 , and C = 7.25 Fcarries an rms cur
ID: 1463021 • Letter: A
Question
An L-R-C series circuit L = 0.115 H , R = 239 , and C = 7.25 Fcarries an rms current of 0.454 A with a frequency of 410 Hz .
phase angle=0.793 radians
power factor for this circuit=0.702
impedance of the circuit = 341 ohms
rms voltage of the source=155 V
Part E
What average power is delivered by the source?
Part F
What is the average rate at which electrical energy is converted to thermal energy in the resistor?
Part G
What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the capacitor?
Part H
What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the inductor?
Explanation / Answer
The average power delivered by the source = R*I2
=> Pavg = 239*(0.454)2 = 49.26 W
The average rate at which electrical energy is converted to thermal energy in the resistor = 49.26 W
The average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the capacitor is ZERO.
AND the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the inductor also ZERO.
because Reactance stores energy but does not dissipate it.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.