Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An L-R-C series circuit L = 0.124 H , R = 244 , and C = 7.27 F carries an rms cu

ID: 1494112 • Letter: A

Question

An L-R-C series circuit L = 0.124 H , R = 244 , and C = 7.27 F carries an rms current of 0.454 A with a frequency of 408 Hz .

Part A

What is the phase angle?

0.825

SubmitMy AnswersGive Up

Answer Requested

Part B

What is the power factor for this circuit?

0.678

SubmitMy AnswersGive Up

Answer Requested

Part C

What is the impedance of the circuit?

360

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part D

What is the rms voltage of the source?

163

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part E

What average power is delivered by the source?

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining

Part F

What is the average rate at which electrical energy is converted to thermal energy in the resistor?

SubmitMy AnswersGive Up

Part G

What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the capacitor?

SubmitMy AnswersGive Up

Part H

What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the inductor?

SubmitMy AnswersGive Up

An L-R-C series circuit L = 0.124 H , R = 244 , and C = 7.27 F carries an rms current of 0.454 A with a frequency of 408 Hz .

Part A

What is the phase angle?

=

0.825

radians

SubmitMy AnswersGive Up

Answer Requested

Part B

What is the power factor for this circuit?

0.678

SubmitMy AnswersGive Up

Answer Requested

Part C

What is the impedance of the circuit?

Z =

360

    

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part D

What is the rms voltage of the source?

Vrms =

163

  V  

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part E

What average power is delivered by the source?

P =   W  

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining

Part F

What is the average rate at which electrical energy is converted to thermal energy in the resistor?

PR =   W  

SubmitMy AnswersGive Up

Part G

What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the capacitor?

  W  

SubmitMy AnswersGive Up

Part H

What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the inductor?

  W  

SubmitMy AnswersGive Up

Explanation / Answer

Part A) Phase angle = cos -1 (R/Z) = cos -1 (244/360) = 0.826 radians

Part b) power factor = R/Z = 244/360 =0.678

PART E) Average power = Irms*Erms *POWER FACTOR = 0.454 A * 0.454*360*244/360

                                         = 50.29 W

part f) Rate t which electrical energy is converted to thermal energy in the resistor

                    = Irms^2*R=0.454 A * 0.454*244= 50.29W

PART g ) Rate is zero as capicitors do not dissipate power

PART h ) Rate is zero as Inductors do not dissipate power

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote