A car engine whose output power is 140 hpoperates at about 13 % efficiency. Assu
ID: 1386414 • Letter: A
Question
A car engine whose output power is 140 hpoperates at about 13 % efficiency. Assume the engine's water temperature of 87 ?C is its cold-temperature (exhaust) reservoir and 510 ?C is its thermal "intake" temperature (the temperature of the exploding gas-air mixture).
Part A
What is the ratio of its efficiency relative to its maximum possible (Carnot) efficiency?
Part B
Estimate how much power (in watts) goes into moving the car
Part C
Estimate how much heat, in joules, is exhausted to the air in 1.0 h.
Explanation / Answer
a)
carnot efficiency is
e = 1 - T_c / T_h
= 1 - ( 87+273 ) / (510+273)
=54%
ratio of efficient to carnot efficiency is
13% / 54 % = 0.24
B)
the input power of the car is
P_in = P_out / 13%
= 140 hp / 0.13
=1076.92 hp
= 8.03*10^ 5 W
c)
heat exhaust is
E = P t
= ( 8.03*10^ 5 W ) ( 3600 s)
=2.89*10^9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.