A car driving from Tucson to Nogales is distracted by some physics students laun
ID: 2000109 • Letter: A
Question
A car driving from Tucson to Nogales is distracted by some physics students launching model rockets in the desert, veers off the road, and crashes into a cactus. The driver is luckily wearing his seatbelt, which causes him to decelerate from 110 km/hour to a dead stop in 50 milliseconds.
What is the average acceleration felt by the driver over this period?
How many times greater is this than the acceleration due to Earth’s gravity?
A driver not wearing a seatbelt would fly forward and strike the steering wheel, decelerating much more suddenly –- over, say, 6 ms. What is the acceleration (in "g’s", or multiples of Earth’s gravity) of the driver now?
Please show all work
Explanation / Answer
the car decelerates in 100 kmph in 50 ms
1 kmph = 5/18 m/s
100 kmph = 100*5/18 = 27.78 m/s
for calculating the decelration, we have to use the equation of linear motion
v = u + at
where v = final velcoity , u =initial velcoity , a= acceleration , t = time in s
0 = 27.78 + a*(50*10^-3)
a = 555.56 m/s2
average acceleration felt by the driver over this period = 555.56 m/s2
b) comparing it with the earth's acceleration due to gravity
= 555.56/9.8 = 56.7 times
c) if the driver decelerates in 6 ms
v = u +at
0 = 27.78 + a *(6*10^-3)
a = 4630 m/s2
a = 4630/9.8 = 472.44g m/s2
accelerartion in terms of g = 472.44g m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.