A car driving from Tucson to Nogales is distracted by some physics students laun
ID: 250931 • Letter: A
Question
A car driving from Tucson to Nogales is distracted by some physics students launching model rockets in the desert, veers off the road, and
crashes into a cactus. The driver is luckily wearing his seatbelt, which causes him to decelerate from 110 km/hour to a dead stop in
50 milliseconds.
A driver not wearing a seatbelt would fly forward and strike the steering wheel, decelerating much more suddenly –- over, say, 6 ms. What is the acceleration (in "g’s", or multiples of Earth’s gravity) of the driver now?
Explanation / Answer
deceleration of driver
a = change in velocity/time
velocity = 110km/hr = 110*1000/3600 m/s
velocity
v = 30.55m/s
t = 6ms = 6*10^-3 s
deceleration
a = 0- v / t
a = 30.55/ 6*10^-3
a = 5092.5m/s^2
now in terms of g
a = 5092.5/9.8 g
a = 519.65 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.