A 3.00kg mass is hung from a vertical spring causing It to stretch 20.0 cm, The
ID: 1386648 • Letter: A
Question
A 3.00kg mass is hung from a vertical spring causing It to stretch 20.0 cm, The Spring is placed on a frictionless horizontal table. One end Is held Fixed and the other is attached to a 2.00 kg mass. The 2.00 kg mass is then displaced 5.00cm from the equilibrium position and released. Give an equation that Will describe the location of the 2.00kg mass as a function of time. Use a one dimensional coordinate system with its origin located at the equilibrium position of the spring, with the initial displacement in a positive sense.Explanation / Answer
As
k x = m g
Then
k = m g / x = 147 N/m
Thus, as
x = A cos wt
and A = 5.00 cm, w = sqrt(k/m) = 7.00 rad/s,
x = 5.00 cos (7.00t) cm [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.