A 3.00 k g stone is tied to a thin, light wire wrapped around the outer edge of
ID: 2250930 • Letter: A
Question
A 3.00kg stone is tied to a thin, light wire wrapped around the outer edge of the uniform 8.00kgcylindrical pulley shown in the figure below (Figure 1) . The inner diameter of the pulley is 50.0cm , while the outer diameter is 1.00m . The system is released from rest, and there is no friction at the axle of the pulley.
http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1263386/6/1026413.jpg
Find the acceleration of the stone
Find the tension in the wire
Find the angular acceleration of the pulley.
A 3.00kg stone is tied to a thin, light wire wrapped around the outer edge of the uniform 8.00kgcylindrical pulley shown in the figure below (Figure 1). The inner diameter of the pulley is 50.0cm, while the outer diameter is 1.00m. The system is released from rest, and there is no friction at the axle of the pulley.Explanation / Answer
I = m*(r1^2 + r2^2)/2)
I = 8*(0.5^2 + 0.3^2)/2)
I =1.36 kgm^2
a = 3*9.81/(3 + 1.36/0.5^2)
a = 3.48 m/s^2 <--- acceleration of the stone
part B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.