A 3.0 kg particle with velocity v = (5.0 m/s) i -(6.0 m/s) j is at x = 3.0 m, y
ID: 1671779 • Letter: A
Question
A 3.0 kg particle with velocity v = (5.0 m/s) i -(6.0 m/s) j is at x = 3.0 m, y = 8.0 m. It ispulled by a 7.0 N force in the negative x direction.(a) What is the angular momentum of the particle about theorigin?
_________kg m^2/s k
(b) What torque about the origin acts on the particle?
_________Nm k
(c) At what rate is the angular momentum of the particlechanging?
_____kg m^2/s^2
(a) What is the angular momentum of the particle about theorigin?
_________kg m^2/s k
(b) What torque about the origin acts on the particle?
_________Nm k
(c) At what rate is the angular momentum of the particlechanging?
_____kg m^2/s^2
Explanation / Answer
Mass m = 3.0 kgvelocity v = (5.0 m/s) i - (6.0 m/s) j position r = 3 i + 8 j Force F = -7.0 i (a) the angular momentum of the particle about the origin= m ( r X v ) rX v = ( 3i+8j ) X ( 5 i -6 j ) = ( 3 * -6 ) ( iX j) + ( 8 * 5 ) ( j X i ) = -18 k -40 k = -58 k So, angular mementum L = m ( rXv ) = -174 k kg m^2/sk (b) torque about the origin acts on the particle T = r XF =(3i+8j) X(-7i) = ( 8 * -7 ) ( jXi) = 56 k N (c) rate is the angular momentum of the particlechanging = value of torque = 56 kg m^2/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.