A 3.0 kg object moving with a velocity of 5.0 m/s in thepositive x direction str
ID: 1755098 • Letter: A
Question
A 3.0 kg object moving with a velocity of 5.0 m/s in thepositive x direction strikes and sticks to a 3.0 kg object movingwith a speed of 2.0 m/s in the same direction. How much kineticenergy is lost in this collision? a. 68 J b. 96 J c. 54 J d. 63 J e. 25 J A 3.0 kg object moving with a velocity of 5.0 m/s in thepositive x direction strikes and sticks to a 3.0 kg object movingwith a speed of 2.0 m/s in the same direction. How much kineticenergy is lost in this collision? a. 68 J b. 96 J c. 54 J d. 63 J e. 25 JExplanation / Answer
First we must find the final velcoity of the combined mass . Let it be V then final momentum = (mass* velocity ) = 6.0V Initial momentum = sum of momentum of 2 objects= 3.0*5.0 + 3.0*2.0= 21 kgm/s Using law of conservation of momentum 6.0V = 21 V = 3.5 m/s Kinetic energy = mv2/2 Initial Kinetic energy = 3.0*5.02/2 +3.0*2.02/2 = 43.5 J Final kinetic energy = 6.0*3.52/2 = 36.75 J So loss in energy = 43.5 - 36.75 = 6.75 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.