Starting at a height of 0m a man pushes a crate with a mass of 15 kg up a ramp a
ID: 1387283 • Letter: S
Question
Starting at a height of 0m a man pushes a crate with a mass of 15 kg up a ramp a distance of 35 m to a height of 17 m. The force of friction acting on the box is 55N What is the potential energy of the box at the top of the ramp? How much work did gravity do on the box when it reaches the top of the ramp? If the man allowed the box to slide back down the ramp how fast would the box be moving and how much work would gravity do on the box by the time it reached the bottom of the ramp? How much work did friction do on the box? How much work did the man do on the box? If it took the man 1 minute to push the crate up the ramp how much power did the man's body have to supply? what is the potential energy of the box at the top of the ramp?Explanation / Answer
2.
d)
work done by friction ,w = -55 * 35
wwork done by friction ,w = -1925 J
work done by man = work done by friction + work done by gravity ,
work done by man = 1925 + 15 * 9.8 * 17
work done by man = 4424 J
e)
Power = work done /time
Power = 4424/60
Power = 115.4 W
f)
Potential energy of box = work done by gravity
Potential energy of box = 15 * 9.8 * 17
Potential energy of box = 2499 J
g)
work done by gravity = -15 * 9.8 * 17
work done by gravity = -2499 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.