A heat engine exhausts 3 000 J of heal while performing 1 500 J of useful work W
ID: 1389683 • Letter: A
Question
A heat engine exhausts 3 000 J of heal while performing 1 500 J of useful work What efficiency of the engine? 15% 33% 50% 60% According to the second law of thermodynamics, which of the following applies to the received from a high temperature reservoir by a heat engine operating in a complete must be completely converted to work equals the entropy increase converted completely into internal energy cannot be completely converted to work A large spring requires a force of 150 N to compress it only 0.010 m. What is the constant of the spring? 125 000 N/m 15 000 N/m 15 N/m 1.5 N/m if a radio wave has speed 3.00 Times 108 m/s and frequency 94.7 MHz, what is 8.78 m 1.20 m 2.50 m 3.17m A sound wave coming from a tuba has a wavelength of 1.50 m and travels to speed of 345 m/s. What is the frequency of the sound you hear? 517 Hz 1/517 Hz 230 Hz 1/230 Hz The speed of sound at 0°C is 331 m/s. What is the speed of sound at 25°C?Explanation / Answer
6) efficiency n = work/heat = 1500/3000 = 0.5 = 50%
option C
-------------
7) option D
----------------
8)
for a spring
Force is propotional to extension
F = Kx
contant k = F/x
k = 150/.01 = 15000 n
option B
----------------
9)
speed = wavelength * freqency
wavelngth = speed/f = 3e8/94.7e6 = 3.17 m
option D
--------
10)
fo = v/wavelength = 345/1.5 = 230 Hz
option C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.