The Figure below shows a two-ended \"rocket\" that is initially stationary on a
ID: 1389830 • Letter: T
Question
The Figure below shows a two-ended "rocket" that is initially stationary on a frictionless floor, with its center at the origin of an x axis. The rocket consists of a central block C (of mass M = 6.00 kg) and blocks L and R (each of mass m = 2.00 kg) on the left and rigid sides. Small explosions can shoot either of the side blocks away from block C and along the x-axis. Here is the sequence: At time t = 0, block L is shot to the left with a speed of 3.0 m/s relative to the velocity that the explosion gives the rest of the rocket. Next, at time t = 0.80 s, block R is shot to the right with a speed of 3.00 m/s relative to the velocity that block C then has. At t = 2.80s, What are; the velocity of block C and the position of its center?Explanation / Answer
given that ::
mass of block C, m1 = 6 kg
mass of block L, m2 = 2 kg
mass of block R, m3 = 2 kg
here is the sequence :
1. at time, t = 0, block L is shoot to the left with a speed of 3 m/s relative to the velocity that the explosion gives the rest of the rocket is given as -
for the first explosion :
Initial momentum, p = 0
Final momentum, 0 = m2 u + (m1 + m2)v { eq. 1 }
where, M = m1 + m2
inserting the values in above eq.
0 = (2 kg) u + (6 kg + 2 kg) v
0 = 2 kg.u + 8 kg.v { eq. 2 }
then v - u = 3 m/s
v = u + 3 m/s { eq. 3 }
inserting the value of 'v' in eq.2,
0 = 2 kg.u + 8 kg.(u + 3 m/s)
0 = 2 kg.u + 8 kg.u + 24 kg.m/s
- 10 kg.u = 24 kg.m/s
u = - 2.4 m/s
now, inserting the value of 'u' in eq. 3,
v = (- 2.4 m/s) + 3 m/s
v = 0.6 m/s
velocity of block L to the left side is, u = -2.4 m/s
velocity of block R & C to the right side is, v = 0.6 m/s
(2) Next, at time t = 0.8 sec, block R is shoot to the right with a speed of 3 m/s relative to the velocity that block C. then, the velocity of the block C is given as ::
for the second explosion -
Initial momentum, p = M v = (8 kg) (0.6 m/s)
p = 4.8 kg.m/s
Final momentum, p = m1 u + m2 v { eq. 4 }
inserting the values in eq.4,
(4.8 kg.m/s) = (6 kg) u + (2 kg) v { eq. 5 }
again using eq.3 : v = u + 3 m/s
inserting the value of 'v' in eq.5,
(4.8 kg.m/s) = (6 kg) u + (2 kg) (u + 3 m/s)
(4.8 kg.m/s) = (6 kg.u) + (2 kg.u) + (6 kg.m/s)
- 1.2 kg.m/s = 8 kg.u
u = - 0.15 m/s
inserting the value of 'u' in eq. 3,
v = u + 3 m/s
v = (- 0.15 m/s + 3 m/s)
v = 2.85 m/s
the velocity of block C to the left is u = - 0.15 m/s.
velocity of the block R to the right is, v = 2.85 m/s
b. position of its center is given as ::
x = vt1 + ut2 { eq. 6 }
where, t1 = 0.8 sec & t2 = 2.8 sec
inserting the values in eq.6,
x = (0.6 m/s) (0.8 sec) + (- 0.15 m/s) (2.8 sec)
x = 0.48 m/s - 0.42 m/s
x = 0.06 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.