The Figure below shows a wood cylinder of mass m= 0.250kg and Length L = 0.100 m
ID: 1462978 • Letter: T
Question
The Figure below shows a wood cylinder of mass m= 0.250kg and Length L = 0.100 m, with N = 10.0 turns of wire wrapped around it longitudinally, so that the plane of the wire coil contains the long central axis of the cylinder. The cylinder is released on a plane inclined at an angle ? to the horizontal, with the plane of the coil parallel to the incline plane. If there is a vertical uniform magnetic field of magnitude 0.500 T, what is the least current i through the coil that keeps the cylinder from rolling down the plane?
Explanation / Answer
The Figure below shows a wood cylinder of mass m= 0.250kg and Length L = 0.100 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.