An aluminum ring of radius r 1 = 5.00 cm r 2 = 3.00 cm as shown in the figure be
ID: 1390187 • Letter: A
Question
An aluminum ring of radius
r1 = 5.00 cm
r2 = 3.00 cm
as shown in the figure below. Assume the axial component of the field produced by the solenoid is one-half as strong over the area of the end of the solenoid as at the center of the solenoid. Also assume the solenoid produces negligible field outside its cross-sectional area. The current in the solenoid is increasing at a rate of 270 A/s.
(a) What is the induced current in the ring?
A
(b) At the center of the ring, what is the magnitude of the magnetic field produced by the induced current in the ring?
Explanation / Answer
Here ,
a)
dB/dt = u0*n*dI/dt/2
dB/dt = u0*1050 * 270 /2
dB/dt = 0.178 T/s
Now,
induced current = Area * dB/dt /R
induced current = pi*(0.03)^2 * 0.178 /3.85 *10^-4
induced current = 1.31 A
b)
Bin = u0*Iin/(2r1)
Bin = u0 * 1.31 /(2 * 0.05)
Bin = 1.64 *10^-5 T
the induced magnetic field is 1.64 *10^-5 T
c)
as the field due to solenoid is to the left and it is incresasing ,
Now, due to induced current ,
induced Magnetic field is to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.