An aluminum ring of radius 5.00 cm and resistance 6.00E+-4 Ohm\'s is placed arou
ID: 2153814 • Letter: A
Question
An aluminum ring of radius 5.00 cm and resistance 6.00E+-4 Ohm's is placed around the top of a long air-core solenoid with 1000 turns per meter and a smaller radius of 3.00 cm, as in the figure below. If the current in the solenoid is increasing at a constant rate of 271 A/s, what is the induced current in the ring? Assume the magnetic field produced by the solenoid over the area at the end of the solenoid is one-half as strong as the field at the center of the solenoid. Assume also the solenoid produces a negligible field outside its cross-sectional area. (A)
Explanation / Answer
= d(BA)/dt = 0.5oNA(dI/dt) = 4.8144*10-4 V
I = induced current = /R = 4.8144*10-4 /6*10-4 = 0.8024 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.