An aluminum ring of radius 5.0 cm and resistance 6.0 × 10-4 is placed around the
ID: 1582693 • Letter: A
Question
An aluminum ring of radius 5.0 cm and resistance 6.0 × 10-4 is placed around the top of a long air-core solenoid with 1004 turns per meter and a smaller radius of 3.0 cm, as in Figure P20.62. If the current in the solenoid is increasing at a constant rate of 265 A/s, what is the induced current in the ring? Assume that the magnetic field produced by the solenoid over the area at the end of the solenoid is one-half as strong as the field at the center of the solenoid. Assume also that the solenoid produces a negligible field outside its cross-sectional area 5.0 cm 3.0 em Figure P20.62Explanation / Answer
Area,
A = .r22
= 3.14 x (3*10-2)2
= 3.14 x 9x10-4
= 28.27x10-4 m2
The induced emf,
= d/dt = 0.5 o.n.A.dI/dt
= 2 x10-7 x1004 x 28.27 x10-4 x 265
= 4.725 x 10-4 V
The induced current,
I = /R
= 4.725 x 10-4 / 6.0x10-4
= 0.7875 A
(b) Thje magnetic field at the center of the Al ring,
Bc = o.I / 2.r1
= (2 x10-7) x 0.787 / 5.0x10-2
= 9.89 x10-6 T
= 9.89 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.