An aluminium smelter uses electricity to reduce aluminium from Al_2 O_3 of pure
ID: 2085169 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Answer:- a) 1 g of aluminium implies number of moles of aluminium is 1 / 26.98 = 0.037. But one mole is equal to one Avogadro number molecules i.e 6.022 x 1022 . Hence for 0.037 mol, number of Al molecules is equal to 0.037 x 6.022 x 1022 = 2.23 x 1021 molecules.
Now for one molecule Al we need three electronic charge, hence for 2.23 x 1021 molecules we need 3 x 2.23 x 1021 electrons = 6.69 x 1021 electrons. So in terms of Coulomb we can write (6.69 x 1021 ) / (6.24 x 1018 ) = 1063.59 Coulomb.
b) To calculate total aluminium produced we need to calculate total amount of charge passed to the electrode in one hour. In an average we can write total charge passed is equal to-
Q = (4 +3.5 + 3.1 + 2.7 + 2.4 + 2.1 + 1.9 + 1.7 + 1.5 + 1.4 + 1.3 + 1.2) x103 x (5 x 60 )
= 8040 x 103 Coulomb
As calculated above, 1063.59 Coulomb gives one gram of Al, so 8040000 Coulomb will give, 8040000 / 1063.59 gram of aluminium, i.e 7559.3 gram or 7.5593 kg of aluminium.
c) As supply voltage is 4 V and at t = 0 m the current is 4 kA i.e 4000A. Hence power required at t = 0 is - 4 x 4000 watt which gives power equal to 16 kW.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.