An alpha particle travels at a velocity of magnitude 790 m/s through a uniform m
ID: 1866167 • Letter: A
Question
An alpha particle travels at a velocity of magnitude 790 m/s through a uniform magnetic field of magnitude 0.046 T. (An alpha particle has a charge of charge of +3.2 × 10-19 C and a mass 6.6 × 10-27 kg) The angle between the particle's direction of motion and the magnetic field is 72°. What is the magnitude of (a) the force acting on the particle due to the field, and (b) the acceleration of the particle due to this force? (c) Does the speed of the particle increase, decrease, or remain the same?
Explanation / Answer
Given,
Velocity, v = 790 m/s
Charge, q = 3.2 x 10^-19 C
a) Force, F = q (V X B)
= qvb sin?
= 3.2 x 10-19 x 790 x 0.046 x sin(72)
= 1.106 x 10^-17 N
b) Acceleration = Force/mass
= 1.106 x 10^-17 / 6.6 x 10^-27
= 1.68 x 10^9 m/s^2
c) Speed of Particle remains same as magnetic force acts perpendicular.
Comment in case any doubt, please rate my answer ....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.