Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An alpha particle (m = 6.64 times 10^-27 kg) is observed to have an acceleration

ID: 1617708 • Letter: A

Question

An alpha particle (m = 6.64 times 10^-27 kg) is observed to have an acceleration of 2.0 times 10^12 m/s^2 in a uniform electric field. The magnitude of the electric field is. 1.25 MN/C 41 5 KN/C 5.19 KN/C 235 N/C 1.40 N/C A mu F mV is equivalent to a mC mu C nC pC mN nN The capacitance of a pure water-filled parallel-plate capacitor with plate area .024m^2 and separation 0.030-mm is 570 nF 62 nF 27 pF 26 mF 7.0 F A +50 mu C charge moves vertically upward at 100 m/s. Which magnetic field will produce a northward magnetic force of 10 mN? 5.0 T, South 12. T, North 2.5 T, Fast 2.0 T, West 2.0 T, Fast The radius of curvature of an electron moving at 2 times10^5 m/s in a 400 T uniform magnetic field is 2.8 nm 40 nm 540 mm 8.3 cm 21 cm A solenoid of length 20.0 cm, radius 2.5-cm, and 2,000 turns has a 3.2-A current running through it. The magnetic field inside the solenoid has strength 40 mT 150 mT 17 mu T 2.5 nT 7.0 pT

Explanation / Answer

According to the chegg guidelines I am allowed to answer only 1 question at a time.

1) mass = 6.64 * 10 ^ -27 kg a = 2.0 * 10 ^ 12 m/s^2 =======Provided

E = m * a / q = 6.64 * 10 ^ -27 * 2.0 * 10 ^ 12 / ( 2 * 1.60 * 10 ^ -19 )

E = 41500 N/C or 41.5 K N/c ==========================ANSWER) option b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote