Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An alpha particle (m = 6.64 times 10^-27 kg) is observed to have an acceleration

ID: 3278528 • Letter: A

Question


An alpha particle (m = 6.64 times 10^-27 kg) is observed to have an acceleration of 2.0 times 10^12 m/s^2 in a uniform electric field. The magnitude of the electric field is a. 1.25 N/C b. 41.5 kN/C c. 51.9 kN/C d. 83.0 kN/C e. 1.40 MN/C The unit MA middot n Ohm is equivalent to a a. mC b. mu C c. mV d. mu V e. mN f. nN The capacitance of a pure water-filled parallel-plate- capacitor with plate area 024m^2 and separation 0.030-mm is a. 990 nF b. 570 nF c. 27 mu F d. 26 mF e. 4.0 F A +50 mu C charge moves vertically upward at 100 m/s. Which magnetic field will produce a northward magnetic force of 10 mN? a. 5.0 T, South

Explanation / Answer

1) . Option B is Correct

41.5 kN/C

3)

Using

C = kEA/d = 80*8.854*10^-12*0.024/0.030*10^-3 = 566*10^-9 F ~ 570nF

Hence answer should be B

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote