An alpha particle (charge +2e) travels in a circular path of radius 0.5 m in a r
ID: 1612139 • Letter: A
Question
An alpha particle (charge +2e) travels in a circular path of radius 0.5 m in a region with a magnetic field whose magnitude is 1.3 T. (The mass of an alpha particle is 6.65 times 10^-27 kg.) (a) Find the period of the alpha particle. mu s You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question. (b) Find its speed. m/s You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question.) (c) Find its kinetic energy. MeV You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question.Explanation / Answer
here,
charge on particle, q = 2*e
radius of path, r = 0.5 m
magnetic field, B = 1.3 T
mass of alpha particle, m = 6.65*10^-27 kg
Part B:
from mass spectrometer equation
m/q = B^2 * r^2 / (2 * V)
velocity, v = (B^2 * r^2)/(2 * m/q)
velocity, v = (1.3^2 * 0.5^2)/(2 * (6.65*10^-27)/(2*1.6*10^-19))
velocity, v = 1.02*10^7 m/s
Part a:
period, T = 2 * pi * r / v
period, T = 2 * pi * 0.5 / (1.02*10^7)
period, T = 3.08*10^-7 s or 0.308 us
Part c:
Kinetic energy = 0.5 * m * v^2
Kinetic energy = 0.5 * (6.65*10^-27) * (1.02*10^7)^2
Kinetic energy = 3.46*10^-13 J
1 J = 6.242*10^12 Mev
Kinetic energy = 2.16 MeV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.