An aluminium ring of radius r_1 = 5.00 cm and a resistance of 3.75 times 10^-4 O
ID: 1456225 • Letter: A
Question
An aluminium ring of radius r_1 = 5.00 cm and a resistance of 3.75 times 10^-4 Omega is placed around one end of a long air-corn solenoid with 1 020 turns per meter and radius r_2 = 3.00 cm as shown in the figure below. Assume the axial component of the field produced by the solenoid is one-half as strong over the area of the end of the solenoid as at the center of the solenoid. Also assume the solenoid produces negligible field outside its cross-sectional area. The current in the solenoid is increasing at a rate of 270 A/s. What is the induced current in the ring? A At the center of the ring, what is the magnitude of the magnetic field produced by the induced current in the ring? mu TExplanation / Answer
Well, the above rating, (2 KP) is not very encouraging togrind thru the calculations.
But I will do it. Not quite sure of its accuracy You check thesteps and simplifications.
Area, A = .r22 = 3.14x9x10-4 = 28.26x10-4 m2
The induced emf, = d/dt = 0.5 o.n.A.dI/dt
= 2 x10-7 x1020 x28.26 x10-4 x270 = 4.89 x 10-4 V
The induced current, I = /R = 4.89 x 10-4/3.75x10-4 = 1.30A
(b) Thje magnetic field at the centre of the Al ring,
Bc = o.I/2.r1 =2 x10-7x1.30/5.0x10-2 = 1.63x10-5 T = 16.3 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.