An alpha particle with kinetic energy 10.0 MeV makes a collision with lead nucle
ID: 1658580 • Letter: A
Question
An alpha particle with kinetic energy 10.0 MeV makes a collision with lead nucleus, but it is not "aimed" at the center of the lead nucleus, and has an initial nonzero angular momentum (with respect to the stationary lead nucleus) of magnitude L=p0b, where p0 is the magnitude of the initial momentum of the alpha particle and b=1.30×1012 m . (Assume that the lead nucleus remains stationary and that it may be treated as a point charge. The atomic number of lead is 82. The alpha particle is a helium nucleus, with atomic number 2.)
Q) What is the distance of closest approach?
Q) Repeat for b=1.00×1013 m .
Q) Repeat for b=1.10×1014 m .
Explanation / Answer
The total energy at closest approach is the kinetic energy + potential energy at that point. Let v0 be the velocity and r0 the distance at the closest approach. The total energy there is then
PE = K*q1*q2/r0
KE = 0.5*m*v0²
Total energy U(r0) = K*q1*q2/r0 + 0.5*m*v0²
Using conservation of angular momentum,
initial = v*m*b
at r0 = v0*m*r0
these must be equal so v*m*b = v0*m*r0
v0 = v*b/r0
substitute this for v0 in the energy equation
U(r0) = K*q1*q2/r0 + 0.5*m*v²*b²/r0²
this must equal the initial kinetic energy U() (10 MeV) = (10 x 10^6 x 1.6 x 10^-19) J = 1.6 x 10^-12 J
U = K*q1*q2/r0 + 0.5*m*v²*b²/r0²
however, 0.5*m*v² = U
U = K*q1*q2/r0 + U*b²/r0²
U*r0² - (K*q1*q2)*r0 - U*b² = 0
r0² - (K*q1*q2/U)*r0 - b² = 0 ______ (1)
U = 1.6*10^-12 J
K*q1*q2 = (9x10^9) (-82x1.6x10^-19) (-2x1.6x10^-19) = 3.78x10^-26
( Since for lead, there are 82 electrons and for alpha particle there are 2 electrons and each electron has a charge of -1.6x10^-19 C)
K*q1*q2/U = 2.36*10^-14
Using (1)
r0² - (2.36*10^-14 *r0) – (1.3*10^-12)^2 = 0
r0² - (2.36*10^-14 *r0) – (1.69*10^-24) = 0
Solving quadratically:
r0 = 1.31*10^-12 m(ans)
for b=1.00×1013 m .
r0² - (2.36*10^-14 *r0) – (1*10^-13)^2 = 0
r0² - (2.36*10^-14 *r0) – (1*10^-26) = 0
Solving quadratically:
r0 = 1.12*10^-13 m(ans)
for b=1.10×1014 m
r0² - (2.36*10^-14 *r0) – (1.1*10^-14)^2 = 0
r0² - (2.36*10^-14 *r0) – (1.21*10^-28) = 0
Solving quadratically:
r0 = 2,79*10^-14 m(ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.