Two Hot wheels cars are on a horizontal track. Car A has a mass of 0.038kg and i
ID: 1390284 • Letter: T
Question
Two Hot wheels cars are on a horizontal track. Car A has a mass of 0.038kg and is moving at a velocity of +1.45m/s toward Car B (mass= 0.053kg) which is also moving in the same direction but away at a velocity of +0.67m/s. Car A then collides inelastically with Car B.
Construct a Velocity vs Time graph for the two cars before, during, and after the collision. Assume the cars maintain their respective velocities before and after the collision for at least on second. Assume the collision takes place for at least 0.2 seconds.
Explanation / Answer
Given,
m1 = 0.038 kg ; v1 = 1.45 m/s
m2 = 0.053 kg and v2 = 0.67 m/s
collision time = 0.2 sec
from conservation of linear momentum we get
P(i) = P(f)
m1v1 + m2v2 = (m1+m2) V(f)
V(f) = [m1v1 + m1v2 ] / (m1+m2) = (0.038 x 1.45 + 0.053 x 0.67 ) / (0.038 + 0.053) = 0.09061 / 0.091 = 0.996 m/s
V(f) = velocity of both the cars after collision = V(f) = 0.996 nearly = 1 m/s
Till 0.2 seconds, both cars will be moving with their own initial velocties, after the collition has occured, they maintained their velocity for 1 sec and then moved along the same direction with a combined final velocity. Vf.
(PS: The image is not getting uploaded, let me know where I can mail it. Thanks)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.