Two Accelerating Particles Points:2 Two point-like particles are placed 42.5 cm
ID: 1876572 • Letter: T
Question
Two Accelerating Particles Points:2 Two point-like particles are placed 42.5 cm apart and are given equal and opposite charge. The first particle, of mass 31.2 g, has an initial acceleration of 8.35 m/s2 towards the second particle. What is the mass of the second particle if its initial acceleration towards the first is 4.05 m/s2 6.43x101 g ou are correct. Your receipt no. is 154-7369 Previous Tries What is the magnitude of the charge on each particle? 6174E-6G Submit Anseer Tries 2/5 Previous Tries This discussion is closed. send FeedbackExplanation / Answer
According to the concept of the electric charges and fields
F=kq/r^2
given that
distance r=0.425 m
mass of first paraticle m1=31.2 g
acceleration of the first paraticle a1=8.35 m/s^2
mass of the second paraticle M2=64.3 g
acceleration of the second paraticle a2=4.05 m/s^2
now we find the both charges
m1a1=kq^2/r^2
31.2*10^-3*8.35=9*10^9*q^2/(0.425)^2
q^2=5.23*10^-12
charge q=2.3*10^-6 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.