Two 3.0-cm-diameter electrodes with a 0.20-mm-thick sheet of Teflon between them
ID: 1530732 • Letter: T
Question
Two 3.0-cm-diameter electrodes with a 0.20-mm-thick sheet of Teflon between them are attached to a 9.0 V battery. Without disconnecting the battery, the Teflon is removed.
Part A
What is the charge before the Teflon is removed?
Part B
What is the potential difference before the Teflon is removed?
Part C
What is the electric field before the Teflon is removed?
Part D
What is the charge after the Teflon is removed?
Part E
What is the potential difference after the Teflon is removed?
Part F
What are the electric field after the Teflon is removed?
Explanation / Answer
area of electrode is,
A = pi*3^2 / 4 = 7.065*10^(-4) m^2
k for teflon = 2.1
capacitance of capacitor without dielecric is,
C0 = e0*A / d = 8.85*10^(-12)*7.065*10^(-4) / 0.2*10^(-3)
C0 = 31.26*10^(-13) F
capacitance of capacitor with dielecric is
C = 2.1*31.26*10^(-13) = 65.65*10^(-13) F
(a)
q = C*V
q = 65.65*10^(-13) * 9 = 59.08*10^(-12) C
(b)
potential difference before the Teflon is removed V = 9 V
(c)
E = V / k*d
E = 9 / 2.1*0.2*10^(-3) = 2.14*10^4 N/C
(d)
charge after the Teflon is removed is
q = C0*V = 31.26*10^(-13)*9
q = 2.81*10^(-11) C
(e)
potential difference remains same .
V = 9 V
(f)
E = V / d
E = 9 / 0.2*10^(-3) = 4.5*10^4 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.