Two 3.00 cm x 3.00 cm plates that form a parallel plate capacitor are charged to
ID: 2256845 • Letter: T
Question
Two 3.00 cm x 3.00 cm plates that form a parallel plate capacitor are charged to +/- 0.708 nC.
A. What is the electric field strength inside the capacitor if the spacing between the plates is 1.50 mm?
E= ___ V/m
B. What is the potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is 1.50 mm ?
V= ____V
C. What is the electric field strength inside the capacitor if the spacing between the plates is 3.00 mm?
V=____ V/m
D. What is the potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is 3.00 mm?
V= ____V
Explanation / Answer
charge density=Q/A=0.708*10^-9/0.03^2=7.8667*10^-7 C/m^2
a)
E=charge density/epsilon=7.8667*10^-7/(8.85*10^-12)=88888.89V/m
b)
V=Ed=133.33V
c)E=charge density/epsilon=7.8667*10^-7/(8.85*10^-12)=88888.89V/m
d)
V=Ed=266.67V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.