Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two 3.00 cm × 3.00 cm plates that form a parallel-plate capacitor are charged to

ID: 1397630 • Letter: T

Question

Two 3.00 cm × 3.00 cm plates that form a parallel-plate capacitor are charged to± 0.708 nC

A) What is the electric field strength inside the capacitor if the spacing between the plates is 1.30 mm ?

Express your answer with the appropriate units.

B)

What is potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is 1.30 mm ?

Express your answer with the appropriate units.

C)

What is the electric field strength inside the capacitor if the spacing between the plates is 2.60 mm ?

Express your answer with the appropriate units.

D)

What is the potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is 2.60 mm ?

Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

A) E = Q/(A*epsilon)

= 0.708*10^-9/(0.03^2*8.854*10^-12)

= 88849 N/c


B) V = E*d

= 88849*1.3*10^-3

= 115.5 volts

C) E does not depned on distance btween plates.

E = 88849 N/c


D) V = E*d

= 88849*2.6*10^-3

= 231 volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote