A force of 100 N moves a block of mass 10 kg up a plane of length 2 m at an angl
ID: 1390587 • Letter: A
Question
A force of 100 N moves a block of mass 10 kg up a plane of length 2 m at an angle of 30 degree . If the force is parallel to the plane, if the block starts from rest, and if the coefficient of friction is 0.1, how much work is done (a) by the force, (b) by gravity, and (c) by friction. (d) How fast will the block be moving when it gets to the top? An electric motor starts revving up, consuming energy according to the equation W = C t^2, where C = 200 J/s^2 (a) How long does it take for the engine to consume 1000 J of energy? (b) What is the equation giving the power output of the motor? (c) How long does it take for the motor to develop a power output of 1 hp?Explanation / Answer
6)
a) Work done by force = force * distance
Work done by force = 100 * 2
Work done by force = 200 J
b)
work done by gravity = -mg * d* sin(theta)
work done by gravity = -10 * 9.8 * 2 * sin(30)
work done by gravity = -98 J
c)
work done by friction = -us*mg*cos(theta)
work done by friction = -0.1 * 10 * 9.8 * cos(30)
work done by friction = -8.48 m
d)
Now, let the final speed is v m/s
Using work energy theorum ,
0.5 *10 * v^2 = Net work done
0.5 *10 * v^2 = 200 - 98 - 8.48
v = 4.32 m/s
block will be moving at 4.32 m/s at the top
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.