A force of 100 N pushing a 10 kg box over level ground does 300 J of work on the
ID: 1628586 • Letter: A
Question
A force of 100 N pushing a 10 kg box over level ground does 300 J of work on the box. Through what distance was the force applied?
A force of 100 N is used to raise a 10.0kg box from rest on the ground to rest on a nearby shelf 2.00 m above the ground. How much work was done in raising the box?
A spring with a spring constant of 2.0 N/m is compressed by 50 cm. How much work was done on the spring?
Calculate the gravitational potential energy of a 10 kg mass located 5 meters above the surface of the earth?
Explanation / Answer
a) A force of 100 N pushing a 10 kg box over level ground does 300 J of work on the box. Through what distance was the force applied?
let d distance was the force applied.
so, work done by force = 300
100*d =300
d = 3 m
b)A force of 100 N is used to raise a 10.0kg box from rest on the ground to rest on a nearby shelf 2.00 m above the ground. How much work was done in raising the box?
so, work done by force = 100*2 = 200 J
c)A spring with a spring constant of 2.0 N/m is compressed by 50 cm. How much work was done on the spring?
work done on spring = kx2/2 = 2*0.5*0.5/2 =0.25 J
d)Calculate the gravitational potential energy of a 10 kg mass located 5 meters above the surface of the earth?
gravitational potential energy = m*g*h = 10*9.8*5 = 490 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.