A mirror positioned 10.0 cm to the right of an object forms an image (also to th
ID: 1392250 • Letter: A
Question
A mirror positioned 10.0 cm to the right of an object forms an image (also to the right of the object) with a magnification of+1.50. (a) Is the mirror concave or convex? (b) Where is the image located? (c) What is the focal length of the mirror? (d) Now suppose that the mirror is replaced by a lens, which is adjusted until an image of the same magnitude magnification as before is formed at the same location to the right of the object as before. Is it a converging or diverging lens? (e) Is it a real or virtual image? (f) How far away from the object is the lens located? (g) What is its focal length ?Explanation / Answer
Distance of object = p = 10cm = 0.1m
Magnification = M = +1.50
a) Is the mirror concave or convex =?
Mirror is concave because magnification is positive.
b) The position of image could be determined by the foumula of magnification.
M = q / p
Distance of the image = MP = 1.50(0.1) = 0.15m
c) Focal lenth of the mirror = f = ?
1/f = 1/p + 1/q
f = pq / (p + q)
f = 0.1(0.15) /( 0.1+0.15)
f = 0.06m =6cm
d) The lense will be Convex lense...This means that lense is a converging lense.
e) The image formed will be real image
f) The object will be located at the 0.1m
g) focal lenth = f = 6cm ( as calcualated above for the mirror)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.