Differaction and Plancks Constant -/0.5 points My No In Part 2 of the lab you wi
ID: 1392997 • Letter: D
Question
Differaction and Plancks Constant
-/0.5 points My No In Part 2 of the lab you will measure the voltage across different-colored LEDs along with their wavelength (and frequency). Then you will plot these results and obtain the slope of the line in V/THz (volts per terahertz). This slope should be close to the slope of a line equal to Planck's constant, h 6.6261 x 10-34 J-s(joule-seconds) when it is converted to V/THz units. You will need to be able to convert between these units in order to make this comparison. This exercise will lead you through the calculation 1. In SI units, 1 volt = 1 joule/coulomb. If an electron-volt (eV) is equal to the energy of 1 electron moved through a potential difference of 1 volt, how many joules is this? (Hint: what is the charge of one electron?) lev = (Note: use the "e" notation to enter scientific notation, for example, 6.6261×10-34 should be written as "6.6261e-34". The "e" must be lower case to be recognized.) 2. A terahertz (THz) is 1012 hertz (Hz), and 1 Hz = 1 s-1. How many joule-seconds is 1 eV/THz? lev/THz = J-S 3. Express Planck's constant h in units of eV/THz. eV/THz 4. Express the number (0.5 eV)/(100 THz) in J-s. (0.5 eV)/(100 THz) = J-S Submit AnswerExplanation / Answer
2 Q) Answer
1 ev/THz =1.602E-19/E12 J S
1.6E-31 JS
3 Q) Answer
h= js = (1/(1.6E-19))/10-12 ev/THz
= 6.24E+30 ev/ THz
4 Q) Answer
0.5ev/100THz =0.5/100 *1.6E-31 Js
=8.0E-34 Js
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.