Item 9 A 0.142kg glider is moving to the right on frictionless, horizontal air t
ID: 1393100 • Letter: I
Question
Item 9 A 0.142kg glider is moving to the right on frictionless, horizontal air track with a speed of 0.142kg glider 0.720m s . It has a head-on collision with a 0.300kg glider that is moving to the left with a speed of 2.13m/s . Suppose the collision is elastic . Part A a Find the magnitude of the final velocity of the 0.142 kg glider. m/s Part B Find the direction of the final velocity of the 0.142kg glider to the right to the left Part C Find the magnitude of the final velocity of the 0.300kg glider m/s Part D Find the direction of the final velocity of the 0.300kg glider. to the right to the leftExplanation / Answer
mass of glider = m1 = 0.142 kg
speed of glider = u1 = 0.72 m/s
mass of 2nd glider = m2 = 0.3 kg
speed of 2nd glider = u2 = 2.13 m/s
Conservation of momentum and energy
m1 u1 + m2 u2 = m1 v1 + m2 v2
0.5 m1 u1^2 + 0.5 m2 u2^2 = 0.5 m1 v1^2 + 0.5 m2 v2^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.