A particle with a charge of -2.5010-8 C is moving with an instantaneous velocity
ID: 1393128 • Letter: A
Question
A particle with a charge of -2.5010-8 C is moving with an instantaneous velocity of magnitude 40.0 km/s in the xy-plane at an angle of 50.0 degree counterclockwise from the +x axis.
Part B
What is the magnitude of the force exerted on this particle by a magnetic field with magnitude 2.00T in the -x direction?
Part C
What is the direction of the force exerted on this particle by a magnetic field with magnitude 2.00T in the +z direction?
Please, enter your answer as a counterclockwise angle from the +y direction to the direction of the force.
Explanation / Answer
we know magnetic force on moving charged particle, F = q*(v cross B)
= q*v*B*sin(theta)
q --> charge
v ---> Velocity of charged particle
B --> magnetic field
theta ---> angle between v and B
B) F = 2.5*10^-8*40*10^3*2*sin(50)
= 1.53*10^-3 N
Direction: towards +Z axis
C) F = 2.5*10^-8*40*10^3*2*sin(90)
= 2*10^-3 N
Direction: towards +Y axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.