A converging lens has a focal length of 16.8 cm. For object distances of (i) 84.
ID: 1393152 • Letter: A
Question
A converging lens has a focal length of 16.8 cm. For object distances of (i) 84.0 cm and (ii) 5.60 cm, consider the following.
(a) Determine the location of each image.
(b) Is image (i) real or virtual?
Is image (ii) real or virtual?
(c) Is image (i) upright or inverted?
Is image (ii) upright or inverted?
(d) What is the magnification of the image?
Explanation / Answer
Converging lens
f = 16.8 cm
(a) Location of image
(i) Do = 84 cm
1/f = 1/Do + 1/Di
1/16.8 = 1/84 + 1/Di
Di = 84*16.8 / ( 84 - 16.8) = 21 cm
Distance of image is 21 cm
Image is behind the lens
(ii)
Do = 5.6 cm
1/f = 1/Do + 1/Di
1/16.8 = 1/5.6 + 1/Di
Di = 5.6*16.8 / ( 5.6 - 16.8) = - 8.4 cm
Distance of image is 8.4 cm
Image is behind the lens
(b)
Image (i) is Real
Image (ii) is virtual
(C) Image (i) is inverted
Image (ii) is upright
(d) magnification of image(i) = - Di/Do = - 21/84 = - 0.25
magnification of image(ii) = - Di/Do = 8.4 /5.6 = 1.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.