6 An object of mass M moving at V m/s collides with a stationary object of mass
ID: 1394243 • Letter: 6
Question
6 An object of mass M moving at V m/s collides with a stationary object of mass 2M. The collision is elastic. After collision the object of mass M has a final speed of v1 and the object of mass 2M has a final speed of mass v2 (a) Show that the relationship between the final velocities v1 and v2 is (4 marks) 2v1 = -v2 (b) Show that for the final velocities are related to the initial velocity V by (4 marks) (c) Calculate the final velocities of the elastic collision between a moving object of mass of 1.0 kg and an initial velocity of 3.0 m/s with a stationary object of mass 2.0 kg (2 marks)Explanation / Answer
Here , using conservation of momentum
M * v1 + 2 M * v2 = m V
v1 + 2 v2 = V ----(1)
and as the collision is elastic ,
coefficient of resitition is 1
1 = (v2 - v1)/V
V = v2 - v1 ----(2)
from 1 and 2 ,
v1 + 2 v2 = v2 - v1
v2 = -2 v1
hence , proved
b)
putting v2 = -2 v1 in 1 ,
v1 -4 v1 = V
v1 = -V/3
and v2 = -2v1
v2 = 2V/3
hence ,
v1 = -V/3 , v2 = 2V/3
c)
Here , in this case ,
V = 3 m/s
v(1 kg ) = -V/3
v(1 kg ) = -1 m/s
v(2 kg) = 2V/3
v(2 kg) = 2 m/s
the velocity of 1 Kg is -1 m/s
velocity of 2 Kg is 2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.