Problem 1 A 170 kg block is pulled at a constant speed of 1.9 m/s across a horiz
ID: 1394995 • Letter: P
Question
Problem 1
A 170 kg block is pulled at a constant speed of 1.9 m/s across a horizontal floor by an applied force of 132 N directed 16 above the horizontal. What is the rate at which the force does work on the block?
Problem 2
A 140 g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring constant of k = 4.2 N/cm (see the figure). The block becomes attached to the spring and compresses the spring 10 cm before momentarily stopping. While the spring is being compressed, what work is done on the block by (a) the gravitational force on it and (b) the spring force? (c)What is the speed of the block just before it hits the spring? (Assume that friction is negligible.) (d) If the speed at impact is doubled, what is the maximum compression of the spring?
just need to know part d.
answers for a to c
a)0.1372J
b)-2.1J
c) 5.2953 m/s
d)_____ m/s
Explanation / Answer
here ,
force applied , F = 132 N
speed of block , v = 1.9 m/s
Now ,
rate of work done = power
rate of work done = Force * velocity * cos(theta)
rate of work done = 132 * 1.9 * cos(16)
rate of work done = 241.1 W
the rate of work done by the force is 241.1 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.