A wooden block with mass 1.00 kg is placed against a compressed spring at the bo
ID: 1395200 • Letter: A
Question
A wooden block with mass 1.00 kg is placed against a compressed spring at the bottom of a slope inclined at an angle of 32.0 ? (point A). When the spring is released, it projects the block up the incline. At point B, a distance of 4.15 m up the incline from A, the block is moving up the incline at a speed of 6.20 m/s and is no longer in contact with the spring. The coefficient of kinetic friction between the block and incline is ?k = 0.40. The mass of the spring is negligible.
Calculate the amount of potential energy that was initially stored in the spring.
Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .anwser in joules
Explanation / Answer
here
solve for:
1) block's GPE at B
and
2) block's KE at B
and
3) energy lost to friction {force} = Ff * 4.15 {Ff = friction force}
3rd step: set SPE = value of: 1) ans + 2) ans + 3) ans
---------------------
GPE of block at B = mgh = 1 * (9.8) * (4.15 sin 32) = 21.55 J
KE of block at B = 1/2mV^2 = (0.5) * (1) * (6.20)^2 = 19.22
Normal force of incline against block = 1 * (9.8 ) * cos 32 = 8.31
ff = friction force = (0.40) * (8.31) = 3.324
energy loss to friction = (3.324) * (4.15) = 13.8 J
SPE = 21.55 + 19.22 + 13.8 = 45.57 J
so the potential energy that is stored is 45.57 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.